Konečné piate miesto v extralige žien sa po bronze zdá málo, ale…

3 min. čítaniaKonečné piate miesto v extralige žien sa po bronze zdá málo, ale…

Majstrovstvá Slovenska vo volejbale žien 2017/2018 sa skončili a pre družstvo EPERIA Prešov pribudla do historických tabuliek konečná piata priečka z pomedzi 10 zúčastnených družstiev. S odstupom pár týždňov a po opadnutí napätia, stresu, nervozity prevládli kladné reakcie nad negatívnymi.  Vytýčené ciele a to účasť v Slovenskom pohári a najhoršia piata priečka v konečnom rezultáte extraligových bojov boli naplnené, ale…

Ale v kútiku duše sme mali vyššie ambície. Počiatočné predstavy kompetentných v klube, ale aj hráčok boli po predchádzajúcej úspešnej sezóne a zachovaní jadra úspešného tímu v počiatku bez debaty ambicióznejšie. Určite nás mátal post nahrávačky po plánovanom odchode Alice Sokolov (prirodzenej líderky, prídavného motora úspešného tímového stroja) ale vyhliadli sme si na tento post mladú talentovanú Gruzínsku reprezentantku Gvancu Markarashvili, ktorá mala postupne zaceliť miesto na tomto poste. Žiaľ byrokracia „šengénu“ nám zhatila plány a Gvancu sme museli takmer na dva mesiace počas rozbehnutej sezóny oželieť, čo neprospelo na nálade tímu a ani samotnej hráčke.

Žiaľ v uplynulom ročníku nás sprevádzali zranenia a choroby hráčok. Od zlomeniny prsta jednej blokárky ešte v príprave, cez komplikovaný úraz členka druhej blokárky počas základnej časti až po nekončiace virózy, ktoré sa preháňali po celom družstve od hráčok cez trénerov až po štatistku. Napriek týmto prekážkam sa nám po základnej časti podarilo udržať si štvrté miesto, čo znamenalo nadstavbové súboje v „hornej štvorke“ a aký – taký priestor na stabilizáciu tímu a prípravu na očakávané súboje v play off.

V druhej časti extraligy sme žiaľ v hornej štvorke nevyhrali žiadny zápas a do súbojov play off sme nastúpili proti Kežmarku už aj s Gruzínkou Gvancou. Prvý zápas sme mali výhodu domáceho prostredia a súperovy, ktorý sa pred zápasom posilnil o americkú blokárku a srbskú univerzálku sme po tuhom boji podľahli 2:3 (11/25, 27/25, 22/25, 25/18, 11/15) Odvetu sme na pôde Kežmarku začali fantasticky a po dobrom výkone sme vyhrali prvý set 18:25, v druhom sete sme viedli až do stavu 13:15 a potom domáce hráčky hnané plnou halou otočili nielen set, ale celý zápas a vyhrali ho 3:1 (18/25 25/20 25/14 25/22) Stav série teda skončil 0:2 pre Kežmarok. Nám ostali oči pre plač a domáce hráčky sa s fanúšikmi tešili z „vydretého“ víťazstva.

Zápasy play off o konečné piate miesto sme odohrali proti mladému, ale perspektívnemu družstvu VTC Pezinok – Bilíková. Naše sklamanie z vyradenia z bojov o medaily sa prenieslo do prvého domáceho zápasu, v ktorom sme ako papierový favorit prehrali 2:3 (25/20 19/25 24/26 25/23 11/15) V Pezinku sme nastúpili „s nožom na krku“ a po výbornom výkone sme vyhrali 1:3 ( 17/25 25/23 18/25 19/25) a séria bojov o konečné piate miesto sa presunula znova do Prešova. V rozhodujúcom zápase naše ženy nenechali nič na náhodu a jednoznačne porazili VTC Pezinok – Bilíkova 3:0 (25/20 25/18 25/21) Konečný stav série bol 2:1 pre naše ženy,čo znamenalo konečné piate miesto z Majstrovstiev Slovenska vo volejbale žien v sezóne 2017/2018!

Možno sa konečné piate miest zdá málo, ale ak zhodnotíme mladú klubovú históriu (štvrtá sezóna), tak ide naše druhé najlepšie extraligové umiestnenie zo štyroch. A aspoň máme minimálne na čom do budúcna stavať, lebo za pripomenutie stojí jedna skutočnosť, že práve pred našou prvou klubovou extraligovou sezónou, ženy Prešova najvyššiu volejbalovú súťaž nikdy nehrali.